Óvoda program a tehetségekért Szemelvények a beszámolókból

Nagyon köszönjük a lehetőséget a Háromszéki Közösségi Alapítványnak az Óvoda program a tehetségek fejlesztéséért! megálmodott és kitalált pályázat benyújtására, és a kapott didaktikai eszközök elnyerésére.

Először is nagyon érdekes és értékes volt a mese, amely nagyon szívhez szóló, úgy gyereknek, mint felnőttnek, tudniillik felolvastam a kollégáknak, és a szülőknek is. Köszönöm, hogy helyettem képletesen ez a mese ismertette gyerekkel, felnőttel a Közösségi Kártya lényegét, hasznát és fontosságát, az önök munkáját és "küldetését".

A történet eseményét örömmel fedezték fel a „Meseszéken”, megértették, hogy hogyan lehet sok-sok apró dologból nagyot kovácsolni.

Nagy sikert aratott a „gyöngyözés”. Naponta használjuk, először a könyv alapján dolgoztak, majd önállóan alkottak, ezzel is fejlődött kreativitásuk. Gyönyörű munkák születtek amiket ki is állítottunk. Nemcsak a nagyok, hanem a 4-5 évesek is szívesem rakosgatják, ezzel is fejlődik finommotorikájuk, kézügyességük, képzeletük, cérnára fűzve pedig láncot, karkötőt készítettek amit szívesen felhasználnak játékukba.

Meglepetés volt nemcsak a gyerekeknek, de még nekem is a mágneses mértani forma, amiért nagy „harc” volt a csoportban. Közösen használják, először a képek alapján "hívták" elő a mintákat, de meglepetésemre önálló kreációk is születtek: pl. bohócarc, autó, karácsonyfa, virágágyás stb. E játékkal kapcsolatosan a kicsik (4-5 évesek) megtaláltak egy más megoldást, nekük nem mindig jut mágneses tábla, ők a képekre rakják a formákat, gyakorolják ezáltal a társítást, formaazonosítást, színeket stb.
Köszönjük őket, mert valljuk be, ezek nem mindennapi játékok, ezeket csak katalógusból ismertük, de hála önöknek, hogy lehetőségünk adódott ezek megismerésére.

Bagoly Enikő ovónő, Barátosi ovóda


A meseszéket a kötött és kötetlen tevékenységeken egyaránt felhasználjuk. A közelmúltban lezajlott „Benedek Elek mesemondó verseny” ráhangolódásában és a gyerekek felkészítésében motiváló eszközként használtuk. A mindennapi elalvás előtti mesét a székben ülve mondják az erre vállalkozó gyerekek.

A színes gyöngymozaik volt a gyermekek kedvence. Gyakoroltuk a színeket, fejlesztettük a térlátást, a finommotorikát, a megfigyelőképességet és a kreativitást. Az alkotásokkal szebbé varázsoltuk a csoporttermeket.

Az ismerős mesefigurákat ábrázoló kirakós játék (puzzle) azokat a gyerekeket is játékra ösztönözte, akik azelőtt nem játszodtak asztali játékokkal. Méretéből adódóan a kicsi csoportosoknak sem okozott nehézséget.

Ferenczi Júlia, Hófehérke Ovóda


A gyerekek először meglepődve, csodálkozva fogadták a logikai játékkészletet, ami a kibontás során örömbe,lelkesedésbe csapott át. A mesét lélegzetvisszafojtva hallgatták, megértették az üzenetét. Mindegyik játéknak nagyon örültek, szívesen próbálgatták, elmélyülve játszodtak velük.

Különösen nagy sikere volt a mágneses, gyöngyös játéknak, a puzzle-nak. A fajátékoknál nem sikerült a piros karikát kiszabadítani, a használati útmutatás szerint 14 év felüli korosztályt célzott a megoldás.

Veres Ildikó ovónő, Kisbaconi ovóda


A mágneses geometriai formákat nagyon szeretik, itt indult be igazán a reproduktív képzeletük, a szem-kéz koordináció, memóriájuk. Nagyon jól fel tudtam használni a foglalkozáson, gyakorolhattuk a színeket, kicsi-nagy fogalmakat, geometriai formákat, hasonlóságot, különbséget, különböző alakzatokat kirakva.

A meseszékre csak óvatosan mertek ráülni, nehogy valami baja legyen, aztán rájöttek, hogy használható. Mindennapi mesénél használjuk, a gyerekek képzeletüket használva volt már autóbusz, vonat, váróterem, kapu előtti kis pad, tehát mindennapi játékaikban használják, szeretik és vigyáznak rá, mert az a „kincses meseláda”.
A gyerekek és a szülők is külön köszönettel tartoznak önöknek, Isten gazdag áldását kívánva munkájukra, hogy még a falusi gyermekekre is gondolnak, ahol ritkábban süt a nap a mai nehéz világban, de ha érzik, hogy mások is gondolnak rájuk akkor a szíveikben mindig fog sütni a nap és nagyon-nagyon boldogan élik a kis őszinte, tiszta világukat.

Bihari Katalin Noémi ovónő, Nagyajta


A gyermekek nagy érdeklődéssel és izgalommal fogadták a kincsesládát.

A mese felolvasása után megbeszéltük a szabályokat: hogyan használják a játékokat, vigyáznak rá, és csak az ülhet a ládára, aki mesét mond, ilyenkor átvarázsolódik meseszéké. Azóta a bátortalanabbak is vállalkoznak a mesemondásra, annyira vágynak beülni a meseszékbe, hogy elfelejtik izgulásukat.

Gratulálunk a kifogástalan szervezésért, lebonyolításért, és korrektségért, ami nálunkfelé újdonság. Bevallom, meglepődtem, mikor megtudtam, hogy nyertem.

Szabó Tünde ovónő, Benedek Elek ovóda

 

Fotók: Óvoda program a tehetségekért / Program de Grădiniţă pt. talente

 

A Közösségi Kártya egy törzsvásárlói kártya, amely hangsúlyt fektet a helyi közösség támogatására.

Közösségi kártya

Háromszéki Termék / Háromszéki Vállalkozás

Védjegy program

Köztéri befektetések -

Köztéri befektetések

Élő hagyományos mesterségek Székelyföldön - DVD-k

Webshop

A Háromszéki Közösségi Alapítvány programjai

Programok

hka logo© 2021 Háromszéki Közösségi Alapítvány
520014 Sepsiszentgyörgy Templom utca 1A
Tel.: +40 267 351 959

 

Megvalósult a Bethlen Gábor Alap Zrt. támogatásával.

Megvalósult a Magyar Kormány támogatásával - BGA Alap

Webfejlesztés, karbantartás:
Digital Studio